Karkonosze – ciekawa kraina

Uroki turystyczne Dolnego Śląska od dłuższego czasu stają się coraz bardziej popularne pośród turystów i to nie tylko tych pochodzących z Polski, ale także z Niemiec czy Czech. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że uroki tego regionu Polski nie wynikają tylko i wyłącznie z uroku Wrocławia, ale przede wszystkim z piękna, jakie kryją tereny położone przy granicy z Czechami, na południu. Do jednych z najbardziej urokliwych niewątpliwie należą Karkonosze.

Karkonosze

Znajdujące się w masywie Sudetów Zachodnich Karkonosze to ich centralna część. Na północy są one ograniczane przez Kotlinę Jeleniogórską, wschodnią granicę stanowią Rudawy Janowickie, a wschód ogranicza Kotlina Kamiennogórska. Należy tu także wskazać na pozostałe granice Karkonoszy, jakimi są Góry Krucze, Pogórze Karkonoskie a także Góry Izerskie oraz Przełęcz Szklarska. W błędzie będzie jednak ten, kto sądzi, że w Karkonoszach dopiero od kilku lat pojawia się profesjonalna turystyka. Rozwój tej dziedziny gospodarki w tym rejonie trwał na długo przed tym, jak Dolny Śląsk trafił w granicę Polski. Co za tym idzie, pomimo wielu historycznych zmian, Karkonosze są niejako naturalnie stworzone do turystyki. Tym samym baza noclegowa karkonoskich miejscowości jest wyjątkowo bogata i szeroka. Można wręcz stwierdzić, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Karkonoski Park Narodowy

W roku 1953 na obszarze Karkonoszy został utworzony Karkonoski Park Narodowy. Tym samym jest on jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. Zajmuje on powierzchnię ponad pięciu i pół tysiąca hektarów. Zróżnicowane przyrodniczo tereny są jednym z największych atutów parku. Na niskich partiach można obserwować przede wszystkim lasy. Jest to także obszar, który został objęty wyłącznie częściową ochroną. Nieco wyżej ochrona obejmuje już całość występujących tutaj okazów przyrody. Obszar parku swoim zasięgiem obejmuje głównie grzbiet Karkonoszy, który swój początek ma przy Przełęczy Okraj, a kres na zachodnim zboczu Mumlawskiego Wierchu. Ciekawostką jest fakt, że do parku zostały zaliczone także – Wodospad Szklarki oraz Góra Chojnik. W czysto prawnym, administracyjnym ujęciu Karkonoski Park Narodowy swoim obszarem obejmuje gminy Karpacz, Kowary, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice oraz Jelenia Góra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>