Legnica – kilka słów o historii

Już w czasach rzymskich tereny obecnej Legnicy były zamieszkane przez ludy celtyckie. Najstarsze dokumenty o Słowianach na tych ziemiach pochodzą z ósmego wieku. Ważne daty z historii miejscowości to: – 1241- bitwa na Legnickich Polach,

– 1248- miasto staje się stolicą księstwa,

– 1264- nadanie aktu lokacyjnego na prawie magdeburskim.

Przez kolejne stulecia miasto przechodziło z rąk do rąk. Było w posiadaniu Habsburgów, Prusów, a w 1945 roku trafiło do Polski. Minione stulecie przyniosło nieodwracalne straty w zabudowie. Zabytkowe części miasta, pochodzące nawet ze średniowiecza zostały rozebrane, a w ich miejscu powstała typowo socjalistyczna zabudowa. Położenie w pobliżu ważnych szlaków handlowych już od wczesnego średniowiecza wpływało na rozwój najpierw osady a później miasta. Obecnie Legnica liczy więcej niż sto tysięcy mieszkańców, posiada uczelnie wyższe, jest siedzibą władz samorządu terytorialnego i kurii biskupiej.

Na rynku miejskim, w pobliżu galerii sztuki i teatru, znajduje się specyficzny monument. Ma on postać okręgu podpartego na sześciennej kostce. Został wykonany z granitu. Ma on upamiętniać odbywający się w mieście od 1979 roku Festiwal Srebra. Impreza jest najważniejszym przeglądem biżuterii w kraju. Co roku, aby w niej uczestniczyć, zjeżdżają się setki osób.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, w różnych zakątkach miasta znajdowały rzeźby plenerowe. Obecnie jest ich już tylko kilka – Hutnik, Żniwiarka, Włókniarka. Znajdują się one na ulicach Libana i Pocztowej. Kolejną rzeźbę można znaleźć nieopodal galerii sztuki. Jest to tak zwany „Julek”- pierwsza postać z powstającej serii „Dzieci Legnicy”. Jej odsłonięcie miało miejsce w maju 2014 roku. Autorem rzeźby jest Edward Mirowski. We wschodniej części rynku znajduje się kolejna rzeźba. Tym razem jest to kula, na której umieszczono panoramę osiemnastowiecznego miasta. Kula wykonana jest z brązu i waży pół tony. Projekt legniczanina Grzegorza Niemyjskiego wykonała wrocławska pracownia artystyczna – Wytwórnia. Przy tworzeniu rzeźby posłużono się zabytkowymi planami i rycinami miasta.

Baza noclegowa Legnicy jest równie dobrze rozbudowana jak baza gastronomiczna. W centrum miasta znajdują się hotele: Książęcy, Hotelik Parkowy, Kamieniczka, Gwarna, Qubus, Przy Baszcie. Nieco dalej położone są Hotel Sekowski i Pałacyk Legnica. Najdalej od centrum miasta położony jest Hotel Nowodworski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>