Radom – nieodkryta perła Mazowsza

Województwo mazowieckie to jeden z ciekawszych regionów naszego kraju, pełen niespodzianek, interesujących zabytków i malowniczych krajobrazów rodem z bajek. Praktycznie w każdym mieście położonym na Mazowszu znajdziemy coś ciekawego, przykładowo warto zajrzeć do ZOO, które znajduje się w Płocku (propozycja podglądu: http://www.nazareth.pl/plockie-niespodzianki). Z pewnością warto w tym województwie zabawić tutaj na dłużej i poznać różne aspekty tego olbrzymiego regionu, jednak tym na co należy zwrócić największą uwagę jest Radom.

Choć miasto jest dobrze znane jako duży hub transportowy i węzeł komunikacyjny, mało kto pamięta o licznych walorach tego miasta jako miejsca turystycznego. Przyjezdni zdają się nie zauważać, że baza noclegowa oraz świetne zaplecze gastronomiczne zaspokajają potrzeby zarówno osób przybywających do Radomia w celach biznesowych, jak i rekreacyjnych. A szkoda! Bo to rewelacyjne miasto na krótki i owocny wypad weekendowy.

Oprócz pięknych miejskich kamienic, do miasta warto się udać choćby po to, aby obejrzeć zamek wybudowany jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego (propozycja podglądu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_III_Wielki). W obrębie własnych murów gmach ten to dość potężna gotycka budowla, z krwistoczerwonej cegły, o raczej niewielkim znaczeniu strategicznym czy militarnym. Pełnił on za to funkcję wytwornej rezydencji królewskie, a od czasu do czasu był również siedzibą radomskiego starosty. W zamku gościły swego czasu liczne europejskie koronowane głowy oraz zagraniczni posłowie, co wiąże się z wieloma lokalnymi legendami i podaniami chętnie przekazywanymi z pokolenia na pokolenie do dnia dzisiejszego.

Inny bardzo ciekawym obiektem jest Muzeum Wsi Radomskiej – malowniczy skansen, który stanowi nie tylko świetną lekcję historii regionu, ale również rewelacyjna rozrywkę zarówno dla starszych, jak i najmłodszych podróżników. Warto poświęcić na to miejsce przynajmniej kilka godzin, gdyż atrakcji jest w nim tak wiele, że ciężko wszystko zobaczyć, mając do dyspozycji nawet cały weekend. Wielbiciele lokalnego folkloru i historycznych ciekawostek z pewnością będą zachwyceni wiernym odwzorowaniem wiejskich chat wraz z ich przyległościami. Radom oferuje (propozycja miasta: ) zatem noclegi dla wszystkich ciekawych świata i swojego kraju. Dla dzieci i dla dorosłych.

3 comments

  1. Ralph pisze:

    Przedstawiacie dobre pomysły na wycieczki do ciekawych miejsc, oby tak dalej, życzę powodzenia podczas mniejszych i większych podróży **!

  2. Lauren pisze:

    Podpisuje się 😉 i byłem też w niedalekim Kazimierzu Dolnym, piękne miejsce.

  3. żaneta lisowska pisze:

    Byliśmy podczas noclegu w Radomsku w Muzeum Wsi – miejsce warte uwagi, szczególnie z perspektywy miłośników historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>